Co si představíte, když se řekne tenisový loket? Bolestivé onemocnění, zranění nebo loket tenisového hráče? Dnes vám povíme, jaké onemocnění nazýváme tenisovým loktem, jak poznáte, že touto nemocí trpíte a jak si s tímto problémem poradit.
Co znamená, že mám tenisový loket?
Tenisovým loktem může trpět jakýkoliv člověk, nejedná se o onemocnění, které se připisuje pouze sportovcům. Je časté u mužů a žen v jakémkoliv věku. Jde o onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu. Toto onemocnění postihuje přibližně 3% populace. Označujeme ho jako tenisový loket kvůli častému výskytu u sportovců, zvláště u tenistů, kteří tuto část těla hojně využívají, avšak běžně vzniká při jakékoliv jiné činnosti.
Příčinou vzniku onemocnění je většinou svalové přetížení, které vzniká v době kdy úpony a šlachy používáme častěji než obvykle. Proto onemocnění dělíme na dvě formy, chronickou a akutní. Akutní forma vzniká při nadměrně náročné práci, dochází k akutní poruše. Chronická forma je výsledkem dlouhodobého přetěžování a postupně přechází do akutního stavu.
Jaké jsou příznaky?
Prvním příznakem je jako u mnoha onemocnění, bolest, kterou ucítíte při pohmatu na zevní straně loketního kloubu. Čím více ruku zatěžujete, tím více bolí. Bolesti mohou přecházet až do předloktí a prstů. Pokud máte ruku v klidu, bolest odezní, ale při námaze se opět vrací. Příznakem může být také otok kloubu, zarudnutí nebo zvýšená teplota v místě kloubu.
Jak tenisový loket léčit?
Léčba tenisového loktu je zdlouhavá a nesmíte ji podcenit. Určitě byste měli navštívit svého lékaře, aby vám s léčbou poradil, zda je pro vás vhodná konzervativní léčba nebo operace. S konzervativní léčbou se pojí klidový režim, odpočinek, ortéza a pro snížení bolesti ledové obklady. Měli byste tedy doma v klidu odpočívat a navštěvovat fyzioterapeutické centrum. Pokud tato léčba není úspěšná, indikuje se operace. Nepodceňte příznaky a vnímejte své tělo.