Bolesti zad jsou velmi nepříjemné a dokážou znepříjemnit život. Řešení přitom často spočívá v důsledné prevenci jejich vzniku či následném správném cvičení pro uvolnění ztuhlých svalů. Jak a kdy se věnovat cvičení proti bolesti zad?
Prevence bolesti zad
Bolesti zad se dělí do několika kategorií. Mezi často se vyskytující patří nespecifické bolesti, kam řadíme blokádu krční páteře, bolesti mezi lopatkami a nepříjemné pocity v oblasti bederních obratlů. Příčinou často bývá natažení, namožení či natržení svalových vláken. Při zjištění těchto problémů bývá řešením kombinace klidu, masáže, prohřívání a citlivého protahování. Prevence proti těmto problémům i bolestem způsobeným kompresí spočívá v dodržování aktivního životního stylu. Nepřetěžujte se, ale zároveň nezapomínejte na preventivní pohyb a protažení při dlouhodobém sezení u počítače.
Cvičení proti bolesti
Cvičení při bolestech zad provádíme vždy po základním rozehřátí. Snažíme se o správné provedení a při nepříjemných pocitech nepokračujeme v hloubce pohybu. Pro uvolnění krční páteře provádějte předklony a úklony hlavy tak, jak vám to bude příjemné. Uvolnění hrudní a bederní páteře začíná v pozici na všech čtyřech, kdy se protlačuje buď bederní či hrudní část. Nezapomínejte ani na protažení postranních svalů, které zapojíte při úklonech a protahování rukou. Podívejte se na další cvičení na záda a začleňte je do svého běžného dne.
Když bolest nechce polevit
Pokud bolest nechce polevit a má zhoršující se tendenci, bude dobré navštívit fyzioterapeuta. Ten by měl zjistit, kde se nachází problém, a nabídnout jeho řešení. Mnohdy se jedná o skřípnutý nerv, přetížený sval či špatně zvolenou techniku posilování, kdy práci přebírá nevhodná část těla. Pro lepší prokrvení můžete postižené místo promasírovat hřejivým gelem s případným zklidňujícím účinkem.
Zdroj informací: http://www.olfen.cz/