U spousty lidí je snídaně velmi opomíjenou částí jídelníčku, což je chyba. Mnozí z nás si raději ráno přispí a pár minut a snídani poté buď vypustí zcela, nebo se nají ve spěchu při cestě do zaměstnání nebo v rychlosti až tam. Velkou roli ale hraje to, co snídáte a jak dlouho. Může vám to znít jako alchymie, ale měli byste snídat zdravě a pravidelně.
Jídlo má na funkci lidského těla velký vliv. V případě, že se nestravujete správně a nedodáváte tělu dostatek tekutin, dříve či později pocítíte následky. Může to být zácpa, průjmy, problémy s váhou, ale také problematické zažívání, vředy, hemeroidy nebo problémy se žaludkem. Tyto projevy jsou hodně nepříjemné a navíc bolestivé, proto je lepší být zodpovědný a snažit se jim předcházet.
Snídat pravidelně je důležité, jelikož toto jídlo je startem do každého dne. Jestliže se dobře nasnídáte, budete mít během celého dne více energie, nebude vás trápit pocit hladu a ve chvíli, kdy přijdete domů, nebudete nuceni tzv. vyluxovat lednici. Výzkumy totiž prokázaly, že pokud den začnete až obědem, máte následně večer větší hlad a jíte pak příliš. Navíc se pak objevují i chutě na sladké, což tělu neprospívá.
Ti z nás, kteří sice snídají, ale ve spěchu nebo dokonce při práci, si mohou přivodit hemeroidy a vředy. Záleží samozřejmě i na tom, co snídáte, nicméně zdravá snídaně ve spěchu je téměř nemožná. V této situaci si nejčastěji dáte bílé pečivo se salámem, bagetu, smaženku, slaný závin nebo buchtu či něco podobného, což zdravé rozhodně není. Navíc sníte-li to ve spěchu a k tomu se ještě stresujete v práci, má to nepříznivý vliv na trávení a dobré zažívání.
Jak by měla tedy vypadat dobrá a zároveň zdravá snídaně? Není na tom nic složitého. Máte-li rádi pečivo, zvolte cereální. To napomáhá správnému zažívání. Doplnit ho můžete vejci natvrdo, taveným či plátkovým sýrem, rajčetem, okurkami, nebo také medem či džemem. Můžete si dát domácí ovocnou buchtu, nějaký koláč, koblihu nebo loupák, případně si udělat míchaná vajíčka. Variantou jsou i ovesné kaše, musli nebo cereálie s mlékem, lívance nebo bílý jogurt s musli a ovocem. Zvolíte-li např. hustý řecký jogurt, skvěle ho ochutíte medem.
Co by určitě ke snídani patřit nemělo, jsou uzeniny, jako párky, salámy, klobásy apod. Zapomeňte také na vše smažené, jako chleba ve vajíčku, smaženky nebo dokonce šunka či anglická slanina opražená na oleji. Vhodné nejsou ani bagety s majonézou či tatarkou.
Nedílnou součástí zdravé a vydatné snídaně jsou samozřejmě i tekutiny. Ke snídani zvolte kávu nebo čaj. K tomu vypijte sklenici džusu. Ten obsahuje množství vitamínů. Zvolte samozřejmě ty bez umělých barviv a konzervantů. Po ránu určitě zapomeňte na minerály a různé slazené a sycené nápoje.
Povede-li se vám zkombinovat výše některou z výše uvedených snídaní se správnými tekutinami, čeká vás příjemný start do nového dne. Při pravidelném dodržování tohoto snídaňového jídelníčku již po několika týdnech zjistíte, že se budete cítit mnohem lépe, více zdravě a po večerech nebude vyjídat lednici.