Zlato je vzácný kov, navíc se na investičním trhu nechová stejně jako jiná aktiva (například akcie a nemovitosti). Zlato představuje jakousi pojistku pro investiční portfolio a odborníci doporučují alokovat přibližně pět až patnáct procent portfolia právě do něj. V následujících řádcích vám prozradíme, na co si dávat pozor při výběru slitků.
Vyplatí se mít fyzické investiční zlato, protože se jedná o univerzální konečnou měnu, kterou drží většina centrálních bank. Stejně jako rodinný dům není možné považovat za investici, ani zlaté slitky nejsou samy o sobě investicí, ale spíše formou spoření na horší časy. Cena zlata v dlouhodobém horizontu roste a kdykoliv ho můžete klidně prodat, a to kdykoliv a kdekoliv.
Moderní mince a slitky
Zlato, stříbro a platina jsou k dispozici nejen ve formě cihliček, ale také mincí ražených ve Velké Británii, USA, Kanadě, Jihoafrické republice, Rakousku, Austrálii, Číně i dalších zemích. U drobných investorů jsou populární především jednouncové zlaté mince. Velkou výhodou je, že investiční zlato je osvobozeno od DPH a navíc chrání úspory před inflací.
Česká mincovna slitky nevyrábí
V České republice je nabídka zlatých slitků poměrně úzká. Vzhledem k tomu, že žádná česká mincovna, ale ani žádná slovenská mincovna cihličky nevyrábí, je nezbytné vybírat z nabídky švýcarských rafinérií. Škála cen je pestřejší, a proto je dobré kromě cen na komoditní burze sledovat i ceny u jednotlivých prodejců.
„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Nicméně tomu tak není, protože jeden a ten samý slitek koupíte u jednotlivých prodejců za různé ceny, přičemž rozdíl může být klidně až deset procent.