Rychle a snadno přijít k penězům lze mnoha způsoby, nicméně jen málokterý z nich je legální. Investice do různých komodit patří mezi ty povolené, i když ne vždy to jde rychle, natožpak snadno.
Abyste si tak alespoň trochu přivydělávali, budete muset mít nejen ten správný čuch, ale i znalosti. I tak se jedná o docela velké riziko, co nemusí vždy vyjít. Chcete-li investovat do něčeho stálého a víceméně bezrizikového, ideální je pro vás zlato.
Proč se vyplatí zrovna zlato?
Zlato, stříbro, platina a mnoho dalších drahých kovů jsou vzácnými komoditami, a tudíž stojí nemalé prostředky. Nicméně to není hlavní důvod, proč je zrovna zlato považováno za poměrně bezpečnou investici. Hlavním důvodem je jeho užitečnost.
Žlutý kov, ač o tom mnozí nevědí, neslouží pouze jako prostředek k výrobě rozličných ozdobných předmětů a šperků, ale podstatným způsobem se využívá kupříkladu v elektroprůmyslu, kde se používá jako skvělý vodič. Každá lepší elektronika má tak v sobě alespoň trochu zlata. Nejedná se samozřejmě o žádné velké množství, ale i tak jde o často nepostradatelnou složku, která může být nahrazena jen horšími surovinami.
Zlato si tedy drží svou pozici, protože je prostě nezbytné, a tudíž i velmi žádané u nás i ve světě. Proto je jeho koupě poměrně bezpečnou investicí. Ta se vám však nemusí vrátit kdovíjak rychle. Mnohdy budete muset počkat na tu správnou prodejní chvíli i několik let. Nefunguje tu tedy model dneska koupím, zítra prodám.
Nakupujte v lepších časech, prodávejte v horších
Jak již bylo řečeno výše, zlato je na investičních trzích jakousi jistotou. A proto se v případě větších turbulencí ve světové ekonomice kupuje ve velkém. Toto však nemá smysl pro menší investory, kteří na tom pouze犀利士 prodělají. V krizových dobách totiž zlato zdražuje, takže pro vás není výhodné se pouště do nákupů. Naopak, pokud nějaký žlutý kov vlastníte, právě v takovýchto situacích je dobré ho prodat. Takto se generuje zisk.
Z logiky věci je tudíž nejlepší dobou pro nákup klid a mír, kdy se nic závažného neděje a burza funguje bez větších výkyvů. Tehdy bývá zlato nejlevnější a každý alespoň trochu protřelý drobný investor právě tehdy nakupuje.
Mnohdy není potřeba čekat na nějaké vleklé krize, stačí jen momentální nerovnováha trhu. V případě, že se o takové události zase tolik nezajímáte, nechte za sebe rozhodovat třetí osobu, případně specializovanou firmu. Ušetříte si tak dost starostí i času, nicméně se na druhou stranu zbavíte dobrovolně možnosti rozhodnout se, jak naložit se svou investicí.
Dnes už se nenakupují pouze cihly
Minimálně z filmů každý ví, že investiční zlato má nejčastěji podobu cihliček. Jejich hodnota se hodně odvíjí od kvality zlata až po hmotnost. Ty nejlepší kousky mohou stát klidně i přes milion. Pro běžného investora, který disponuje maximálně několika desítkami tisíc, jsou však určeny buďto levnější cihličky nebo pamětní mince.
Mince jsou zajímavé tím, že si je pořizují i lidé, co nemají s investicemi vůbec nic společného. Mohou totiž fungovat i jako hezké dárky k narozeninám, případně k mnoha dalším příležitostem.
Běžně se prodávají pamětní mince i s podobiznou velikánů, kupříkladu Karel IV. je docela populární. Je však možné si pořídit i zcela čistou minci, prostou jakýchkoliv nápisů nebo obrazců. Na takovou je možné nechat vyrýt třeba blahopřání, případně jméno oslavence.
Jedna z výhod mincí oproti cihlám tkví i v jejich velikosti. Jsou daleko skladnější, díky čemuž nemusíte mít doma žádný velký trezor. Pro takovouto investici bohatě postačí pouze sejf klasických rozměrů. Je možné využít k uložení i banku, ovšem poplatky nejsou zrovna nicotné. U cenností menší hodnoty se to nevyplatí.