5 pilířů atletického tréninku

Svět silového a kondičního poradenství je plný slibů, složitých programů a účinných metod. Každý závodník pak představuje jedinečnou výzvu a každý trenér vytváří svůj tréninkový program s jinou sadou zkušeností, priorit a předsudků. Rozdíly jsou krásné.

Přestože každý tým a jednotlivec potřebuje individuální přístup, veškeré tréninky by měli být postaveny na optimálních základech. Přinášíme vám 5 pilířů atletického tréninku, který by měl mít každý cvičební program. Tyto neměnné zákony síly a vytrvalosti vás dostanou na vrchol.

Zvedání těžkých vah

K získání fyzické síly, je nutné zvedat těžké váhy. Nemůže jít vaše síla nahoru, pokud již deset let zvedáte jen 5 a 10 kilové činky. Nemusíte zvedat extrémně těžké váhy, které jdou za hranice lidských možností. Stačí, když si dáte za cíl každý den něco těžkého posunout, zvednou, uchopit nebo táhnout. Pouze tehdy, když narazíte na své limity, se můžete posouvat kupředu.

Silný střed těla a dynamický kyčelní kloub

Kyčelní kloub pomáhá tělu získat maximální výkon. Rychlost a síla jsou jedním z hlavních ingrediencí úspěšného atleta. Všechny atletické pohyby vyžadují sílu, která vychází ze středu těla a síly kyčelního kloubu. Výkon kyčelního kloubu a síla středu těla určuje, na jaké straně budete stát. Zaměřte se na Kettlebel Swing nebo Snatch a olympijské vzpírání.

Sprint

Sprint pomáhá získat nadlidskou sílu a dynamiku. Nic nenahradí sprinty nebo skoky či výskoky. Výbušnost se prostě obejít nedá. Začleňte sprinty a skoky do svého tréninku tak často, jak to jen půjde. Během tréninku sprintů a skoků si však dopřejte dostatečný odpočinek mezi jednotlivými sériemi. Jedině tak dosáhnete maximálního potenciálu při tréninku.

Napětí a uvolnění

Atletický výkon stojí na schopnosti zapnout a vypnout svaly v momentě, kdy je to nejvíc potřeba. Sportovec, který chce se sebe dostat co největší výkon, musí být schopný vydržet v napětí co nejdelší dobu, ale jakmile nepotřebuje mít maximální výkon, dokáže se i během cvičení uvolnit. Soustřeďte se během tréninku na momenty, kdy zabíráte svaly a kdy je naopak nepotřebujete. Uvědomujte si každičký pohyb.

Plynulý pohyb

Velmi podobný pilíř, jako napětí a uvolnění. Zde se však jedná o celý pohyb bez ohledu na to, zda jste v napětí nebo uvolnění. Během tréninku, ale i mimo něj, si musíte být 100% vědom toho, co děláte a jak se hýbete. Protahujte se, dopřejte si cviky, které rozvíjí flexibilitu a pružnost. Tento krok je mnohdy nejvíce opomíjen a můžete nad soupeři získat značný náskok.

You May Also Like